Bevezető
A Nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (a továbbiakban: Köznevelési törvény, rövidítésben Nkt.) 71. § (1) bekezdése az alábbiakban határozza meg a szakmai munkaközösségek általános feladatkörét:
„A szakmai munkaközösség részt vesz a nevelési-oktatási intézmény szakmai munkájának irányításában, tervezésében, szervezésében és ellenőrzésében, összegző véleménye, figyelembe vehető a pedagógusok minősítési eljárásában.”
A 20/2012. (VIII.31.) EMMI rendelet 34. szakasza pedig meghatározza a szakmai munkaközösségek működésével kapcsolatos legfontosabb szabályokat az alábbiak szerint:
„A szakmai munkaközösség dönt a működési rendjéről és munkaprogramjáról. A szakmai munkaközösség – szakterületét érintően – véleményezi a nevelési-oktatási intézményben folyó pedagógiai munka eredményességét, javaslatot tesz a továbbfejlesztésére.”
A hatályos jogszabályok ennek megfelelően sok előírással szabályozzák a szakmai munkaközösségek tevékenységét, és számos esetben fontos jogokat delegálnak a munkaközösségek számára.
Egy köznevelési intézmény szakmai munkaközösségei nem működhetnek egymástól függetlenül, hiszen tevékenységünk lényege az intézményi tevékenység egészének előbbre vitele a szakmai munkaközösség működési területének fejlesztésével, a munkaközösségek együttműködésének javításával. A szakmai munkaközösségek tehát nem egymás ellenében, hanem egymást kiegészítve járulnak hozzá az intézmény szakmai-pedagógiai tevékenységének fejlesztéséhez.
Iskolánkban 9 szakmai munkaközösség szerveződött pedagógiai alapfeladataink, legfőbb értékeink és pedagógiai céljaink megvalósítása köré szerveződve:
1. Tanulásban akadályozottak alsó tagozatának munkaközössége
2. Tanulásban akadályozottak felső tagozatának munkaközössége
3 Értelmileg akadályozottak tagozatának munkaközössége
4. Fejlesztő iskolai munkaközösség
5. Munkacsoport munkaközösség (készségfejlesztő iskola)
6. Utazó gyógypedagógusok munkaközössége
7. Kollégiumi és délutáni felkészítést segítő pedagógusok munkaközössége
8. Komplex egészségnevelő munkaközösség
9. ÖKOiskolai munkaközösség
Szakmai közösségeink innovatív, fejlődni akaró és tudó pedagógusok csoportjai, akik az intézmény szakmai megújulásában élen járnak, olyan értékeket képviselve, mely a gyógypedagógia szellemében, minden esetben sérült gyermekink fejlődését segíti, ösztönzi.
Bár iskolánk több telephelyen és épületben működik öt alapfeladatot ellátva, mégis fontos szempont a munkaközösségek szakmai munkájában az egymás munkájának megismerése, közös kapcsolódási pontok tervezésével közös projektek, szakmai események, rendezvények megvalósítása.
Az itt dolgozó szakemberek szakmai és módszertani ismereteire építve számos belső tudásmegosztás valósul meg, kölcsönösen segítve egymás fejlődését.
Dátum: 2023. szeptember
Galéria
Intézményünk galériájában megtakintheti iskolai rendezvényeinket, foglalkozásainkat, ünnepségeinket...
Étkeztetés
Élelmezés szervező: tel.: 06/30 304-67-23, Központi telefonszám és email: 52/414-356 (26-os mellék) etkezes@diminfo.hu
Elérhetőség
Debreceni Bárcszi G. EGYMI
4024 Debrecen, Budai Ézsaiás utca 2.
-
Székhely:
- Budai Ézsaiás utca 2. Telephely:
- Nagy Gál István u. 4.